فروش وایرود - میلگرد کلاف ساده با آنالیز RST34 (کم کربن)

تعداد بازدید : 123
زمان ارسال خبر : 1398/12/22 (11:52)

فروش وایرود - میلگرد کلاف ساده با آنالیز RST34 (کم کربن)

وایرود یا همان کلاف فولاد که به صورت ساده و آجدار و با خلوص کم کربن و پر کربن در بازار صنایع فولادی به فروش می رسد در سالی که گذشت با نوسانات چشمگیری رو به رو بود.
در ابتدای سال 98 و تحت تاثیر بالا بودن خرید و فروش وایرود در زمستان سال 97 در ابتدای امسال وایرود با حدود قیمت 6000 تومان شروع به عرضه شد با رکود در فصل بهار که تا مرداد و اواسط شهریور ادامه پیدا کرد قیمت وایرود با شیب ملایم تا سقف 4900 تومان روند کاهشی داشت و طبق نمودار ها ی سالانه از اواخر شهریور ماه شروع به روند صعودی نمود و تا سقف 7800 تومان نیز نوسان کرد و در پایان سال در ایستگاه 7400 تومان متوقف شد .
در این سال حدود 3000 تومان نوسان قیمت وایرود صورت گرفته است که بازار صنایع مفتولی را مستقیما تحت تاثیر سیاست های غلط وزارت صمت بر کارخانه های صنایع فولادی و معادن سنگ آهن و آزاد سازی قیمت گذاری توسط کارخانه های فولادی و آزاد سازی ظرفیت صادرات سنگ آهن که در بازار چین با قیمت 80 دلار معامله میشود و این خام فروشی سنگ آهن به خارج از کشور ضربه مستقیم به تمام صنایع فولادی و صنایع وابسته مانند صنایع مفتولی در کشور می زند .
درست همین نگاه غلط که سال ها است در کشور در صنایع نفت و پتروشیمی وجود دارد و وزارت نفت با خام فروشی نفت و یا فروش فرآورده های پایین رده پتروشیمی که ارزش افزوده بسیار پایینی دارد در صورت که اگر این فرآورده ها به رده های بالایی برسند ارزش افزوده از 100% تا 1000% بیشتر سودآوری صادرات فرآورده های بالا رده پتروشیمی در کشور بعد از صادرات حاصل خواهد شد.
توجه به این مسئله کشور را از وابستگی به بودجه نفتی و تشویق مسئولان به خام فروشی در شرایط تحریم و کاهش قیمت نفت تا 30$ جلوگیری می کند ، متاسفانه عدم پیروی از منویات رهبری در اقتصاد مقاومتی و گام دوم انقلاب کشور را با بحران جدی در افق 1400 که پایان این دولت است رو به رو خواهد کرد.
نتیجه گیری نویسنده : در 30 سال گذشته صنایع مفتولی که در ابتدا با ضایعات پروفیل و کنار ورق اقدام به تولید مفتول می نمودند با جایگزین کردن وایرود (کلاف فولاد ساده) و تغییر ماشین آلات خطوط کشش و گالوانیزاسیون و مسوار که در بعضی کارخانه ها توسط مهندسین داخلی طراحی و در سایر کارخانه ها از چین و ایتالیا و آلمان خریداری شد ظرفیت تولید خود را افزایش دادند بعد از گذشت 10 تا 15 سال با اتخاذ سیاست های غلط توسط مسئولین و واردات محصولات صنایع مفتولی از چین متاسفانه بسیاری از این کارخانه و کارگاه ها برشکست شده و از بین رفتند .
حال اما با گذشت 20 سال کارخانه های جدید با پشتوانه ثبات قیمت در صنایع فولادی کشور و به تبع آن جلوگیری از خام فروشی سنگ آهن توسط معادن توانسته اند در بازار های آسیا رقیب اصلی چین در قیمت محسوب شوند و با کیفیت بالاتر از ترکیه بازار های صادراتی را در دست گیرند .
این مسئله نیازمند توجه به اقتصاد مقاومتی در معاونت معادن و فولاد وزارت صنعت و معدن و تجارت است که با نقشه راهبردی 100 ساله تصمیم گیری و سیاست گذاری بکنند و تصمیمات هیجانی تحت تاثیر بازار جهانی و یا رئیس جمهور وقت نباشند ان شالله

گزارش سردبیر خبری
صنایع مفتولی نوین