سیم مفتول گالوانیزه سرد

تعداد مشاهده : 2542
تاریخ آخرین ویرایش : 1398/08/02 (14:33)

سیم مفتول گالوانیزه سرد و فرآیند تولید آن در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک

در ابتدا برای معرفی و شناخت بهتر سیم مفتول گالوانیزه سرد نیاز است تا سیم مفتول گالوانیزه گرم را بشناسیم و با تفاوت مراحل تولید هر یک بیشتر آشنا شویم بر خلاف تصور اشتباه در جامعه که سیم مفتول گالوانیزه سرد نامرغوب است اما در کارخانه تولید کننده که با قیمت خرید و فروش سیم مفتول گالوانیزه گرم و سرد سر و کار دارند این نکته اثبات شده است که هر نوع از سیم مفتول گالوانیزه گرم و سیم مفتول گالوانیزه سرد دارای کاربرد اختصاصی در حوزه خود و گروه قیمتی خود در صنایع مربوط می باشند.

A. ضخامت روی : سیم مفتول گالوانیزه گرم و سیم مفتول گالوانیزه سرد هر دو از حوضچه های روی عبور داده می شوند در گالوانیزه سرد ، فلز روی با سیستم آبکاری با برق به وسیله راکتیفایر ( الکترولیز ) روی سیم می نشیند. در نتیجه ضخامت روی کم می باشد و چندان در مقابل رطوبت مقاوم نیست. در نوع گرم ضخامت روی بیشتر است . ضخامت روی که دور سیم سیاه فابریک که بعد از پخته شدن در کوره در دمای 900 درجه فارنهایت پخته و کوره ای شده است وارد خط تولید شده و پس از عبور از حوضچه های شستشو و حوضچه های اسید و روی و حرارت دیدن آماده می شود .
در ادامه به توضیح بیشتر در این مورد می پردازیم .

فرآیند تولید مفتول گالوانیزه سرد : در روش گالوانیزه سرد، بعد از تمیزکاری سیم مفتول و اکسید زدایی سیم مفتول سیاه توسط اعمال جریال الکتریکی توسط راکتیفایر و با فرآیند الکترولیزر در حوضچه روی لایه ای بر روی آن قرار می گیرد. این لایه گالوانیزه سرد بوده که تفاوت آن با روش گرم در  نازک بودن ضخامت گالوانیزه سرد نسبت به گرم می باشد که در شرایط نامناسب آب و هوایی و یا رطوبت و بارندگی و آب و هوای شرجی این فرآیند ضمن مقاوم نمودن مفتول در برابر رطوبت و شکستگی، آن را منعطف نیز می سازد. اين عمل با هدف جلوگيري از خوردگي فلز پايه (فولاد) و زنگ زدگي آن انجام مي‌شود. و البته قیمت گالوانیزه سرد را برای مصارف عمده ای که اصطلاحا درون کار است و نمای خاصی لازم ندارد و برای استفاده های عمومی با قیمت رقابتی آن را برتری می بخشد .

در هنگام خرید سیم مفتول گالوانیزه سرد باید به این نکات دقت داشت که در مفتول گالوانیزه به روش سرد با قطر نیم میلی متر تا شش میلی متر و به دو شکل کلاف و شاخه تولید شده و تركيبات شيميايي که شامل ضخامت روی و ... و خواص مكانيكي آن ها تابع ميلگردي است كه از آن توليد شده است. با توجه به اين كه در تولید مفتول گالوانيزه از سیم مفتول سیاه استفاده می شود بنابراین بسيار نرم بوده همچنین مقاومت آن در مقابل خمش و پيچش افزایش می یابد.

قیمت خرید و فروش سیم مفتول گالوانیزه گرم و سرد در کارخانه تولیدی صنایع مفتولی تاجیک
سیم مفتول گالوانیزه گرم و فرآیند تولید آن در صنایع مفتولی تاجیک :

A. سیم مفتول گالوانیزه گرم یا سیم مفتول سفید که در زبان انگلیسی Hot Dipped Golvanized Wire  نامیده می شود ، نوعی از مفتول گالوانیزه است که از طریق گالوانیزاسیون به وسیله راکتیفایر در حوضچه روی ، مفتول سیاه ( فولاد ST 37 ) حرارت داده شده و روکش دهی می شود .
B. سیم مفتول گالوانیزه گرم صنایع مفتولی تاجیک در واقع مفتول سیاه حرارت داده شده در کوره در دمای 900 درجه فارنهایت ( آنیل شده ) ای است که در اثر حرارت ، کرین آن به حداقل ممکن رسیده ، بسیار نرم و نفوذپذر شده است .
C. آنگاه به واسطه غوطه وری در حوضچه مذاب روی به صورت کاملاً عمقی و زیبا روکش دهی می شود و در صورت صحیح انجام شدن این پروسه ظاهری براق و سیقلی و درخشان بدون لکه سیاه و زنگ زدگی در تمام سطوح آن از ابتدا تا انتهای کلاف به وجود می آید.
D. دارا بودن سطح صاف و یکدست و نرمی بالا از ویژگی های منحصر به فرد این محصول است . قابلیت خم شدن و پیچیده شدن بالای آن سبب می گردد که در محصولات بافتی نظیر انواع توری فنس ، توری حصاری ، توری گابیون ، سیم خاردار ، توری مرغی توری فرنگی ، توری جوشی ، توری شبکه ، توری مش ، توری سرندی ، توری باغی ، توری ویلایی ، و انواع سیم خاردار خطی تیغی و انواع سیم خاردار حلقوی تبری … مورد استفاده قرار بگیرد .

توری حصاری
توری فنس
توری مرغی
توری فرنگی
توری گابیون بندی سنگ ( GABION )
توری جوشی
توری پرسی
توری سرندی
توری زنجیری
توری زیگزاگ
توری مش - توری شبکه - توری رولی

مراحل اجرای گالوانیزه گرم در مقایسه با گالوانیزه سرد صنایع مفتولی تاجیک :

A. آماده سازی مفتول سیاه جهت گالوانیزاسیون در صنایع مفتولی تاجیک که هم می توان آن ها را در کوره آنیل حرارت داد و نرم کرد یا به صورت کوره در خط این کار را در صنایع مفتولی تاجیک انجام داد. این عمل در دمای ۸۰۰ الی ۹۰۰ درجه فارنهایت انجام می شود و به آن بازپخت نیز گفته می شود .
B. اکسید زدایی به واسطه عبور سیم مفتول سیاه حرارت دهی شده از وان اسید ( اسید شور شدن ) در صنایع مفتولی تاجیک
C. عبور از کوره مذاب روی به وسیله راکتیفایر در صنایع مفتولی تاجیک و پس از آن برداشتن روی اضافی از سطح مفتول
D. سیستم خنک کننده که به وسیله شستشو در آب و در طول عبور هوا انجام در صنایع مفتولی تاجیک انجام می شود
E. سیستم جمع کن سیم مفتول گالوانیزه گرم که به یکی از سه حالت عمومی معمولی ، عمومی پروانه ای و بغل ریز افقی انجام می شود و مفتول گالوانیزه را در صنایع مفتولی تاجیک جمع می کند .

در فرآیند گالوانیزه گرم در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک چه اتفاقی می افتد ؟

A. در فرآیند گالوانیزه گرم در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک گالوانیزاسیون داغ یک فرآیند پوشش دهی آهن و فولاد به وسیله ی روی است .
B. در این پروسه آلیاژهای پایه را در دمای حدود ۸۴۰ تا 900 درجه فارنهایت ( ۴۵۰ درجه سانتیگراد ) از وان مذاب روی عبور می دهند .
C. هنگامی که سیم مفتول ها از وان مذاب خارج می شوند ، روی خالص ( Zn ) با اکسیژن هوا ( O2 ) واکنش داده و تشکیل زینک اکساید می دهد
D. که آن نیز در واکنشی که با دی اکسید کربن ( Co2 ) تشکیل ماده خاکستری رنگ کربنات روی ( ZnCo3 ) می دهد که یک ماده قوی که از فولاد در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند .

این لایه محافظ که سطح فولاد را به طور عمقی و کامل پوشش می دهد و به عنوان یک سیستم محافظ و مانع بین فولاد و هوا قرار می گیرد و از تاثیر عوامل خورنده جوی بر فولاد جلوگیری می کند . فلز روی در مقایسه با فولاد، الکتروپوزیتیو است؛ این خاصیت فوق العاده در زمان هایی که پوشش گالوانیزه آسیب می بیند و فولاد در معرض هوا قرار می گیرد ، فلز روی از طریق حفاظت کاتدی همچنان می تواند از فولاد در برابر خوردگی محافظت کند.

نکات قابل ذکر برای تولید کنندگان سیم مفتول گالوانیزه گرم و مصرف کنندگان سیم مفتول گالوانیزه سرد :

۱- می توان با افزودن عنصر آلومینیوم به حوضچه روی مقاومت خوردگی آن را نسبت به شرایط نامناسب آب و هوایی بالا برد .
۲- میزان کربن موجود در فولاد اولیه یا همان کلاف فولاد کم کربن -  وایرود تعیین کننده میزان نرمی محصول نهایی است .
۳- نکته مهم در این زمینه نرمی و براق و انعطاف پذیر بودن محصول در طول کلاف است .
۴- ضروری است که مفتول ها به بالاترین سطح از مقاومت برسند تا بیشترین بهره وری و حداکثر عمر مفید را در دستگاه های توری بافی و صنایع وابسته و همچنین به کاربران خود بدهند .
۵- چندین رشته سیم مفتول به موازات و به صورت خطی از وان روی عبور می کنند که این فرآیند در صورت قطع شدن یکی از رشته ها باعث افت کیفیت محصول نهایی می شود .
۶- فاصله ای که مفتول ها ، در وان مذاب روی طی می کنند ، محدود و کم است و این مساله به این دلیل است که مفتول گالوانیزه گرم نهایی بتواند به آسانی خم شود تا بتوان از آن در تولید توری حصاری و سیم خاردار و توری فنس و توری مرغی و توری گابیون و توری باغی و ... استفاده کرد .
۷- مفتول های گالوانیزه گرم در دو نوع پرکربن ( سفت و مقاوم در برابر خمیدگی ) و کم کربن ( نرم و دارای قابلیت خمیدگی ) موجود است و این باعث می شود که استحکام کششی آن بی حد و حصر باشد که امکان تولید این مفتول ها در طیف وسیعی از فرمت ها وجود دارد . این مسئله تفاوت سیم مفتول گالوانیزه مورد استفاده در صنایع فنر سازی و میخ سازی و سیم مفتول سازی را مشخص می کند.
قیمت خرید و فروش سیم مفتول گالوانیزه گرم و سرد در کارخانه تولیدی صنایع مفتولی تاجیک
خصوصیات مفتول گالوانیزه گرم تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک :
1. سازگار با تمام مناطق جغرافیایی و شرایط آب و هوایی
2. مقاومت بالا در برابر نم ، رطوبت و اکسید شدن ( زنگ زدگی )
3. مقاومت در برابر ساییدگی و پیچیده شدن
4. در دسترس بودن برای همه افراد
5. مقرون به صرفه اقتصادی
6. نگهداری و نصب راحت
7. طول عمر بسیار بالا ( بیش از ۵۰ سال ) در شرایط سخت آب و هوایی
8. دوام و ماندگاری بیش از ۷۰ سال در مناطق خوش آب و هوا ( غیر دریایی و غیر صنعتی )
9. دارای سطحی صاف ، صیغلی و براق

مشخصات فنی مفتول گالوانیزه گرم تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک :

تولید در قطرهای ۲ الی ۴ میلیمتری کلاف های تولیدی بین ۵۰ الی ۷۰ کیلویی تولید می شود که بنا به درخواست مشتری قابل تغییر است متریال : فولاد کربن بالا ، سیم فولادی ملایم روکش روی : ۱۰ – ۲۵ g/m2 استحکام کششی : ۴۰ – ۸۵ Kg/mm2 استاندارد : A411-08 , ASTMB498 , ISO 7989-2 

انواع سیم مفتول گالوانیزه تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک :
 _ سیم نمره ۱۰ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : ضخامت آن ۳ میلیمتر است. بسته های آن ۵۰ کیلوگرم وزن دارند.
 _ سیم نمره ۱۲ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک  : ضخامت آن ۲/۵ میلیمتر است.بسته های آن ۲۵ و ۵۰ کیلوگرمی می باشند.
 _ سیم نمره ۱۴ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : ضخامت آن ۲ میلیمتر است.
 _ سیم نمره ۱۶ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : سیم نمره ۱/۵= سیم اسکوپ: ضخامت آن ۱/۵ میلیمتر است.بسته های آن ۲۵کیلوگرم وزن دارند.
 _ سیم نمره ۱۸ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : سیم رابیتس بندی : پر مصرف ترین سیم مفتول گالوانیزه است. ضخامت آن ۱/۲ میلیمتر است . این نوع سیم چون برای رابیتس بندی استفاده می شود به آن سیم رابیتس بندی نیز می گویند.
 _ سیم نمره ۲۰ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : سیم عایق بندی : پر مصرف ترین سیم مفتول گالوانیزه بعد از سیم مفتول نمره ۱۸ می باشد . سیم مورد استفاده گل فروش ها و سیم عایق کاری موتور خانه ها می باشد . ضخامت آن ۰/۹ میلیمتر است. 
 _ سیم نمره ۲۲ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : سیم دستگاه جاروسازی : ضخامت آن ۰/۰۷ میلیمتر است . نرمی در این سیم از اهمیت بسزایی برخوردار است . یک سر بودن کلاف سیم و ضخامت مناسب و یکنواخت از دیگر فاکتور های مهم در این سیم می باشد. 
 _ سیم نمره ۲۳ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : ضخامت آن ۰/۰۶ میلیمتر است . 
 _ سیم نمره ۲۴ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک  : ضخامت آن حدود ۰/۵۵ تا ۰/۵۶ میلیمتر است. 
 _ سیم نمره ۲۵ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک  : ضخامت آن حدود ۰/۵ میلیمتر است. 
 _ سیم نمره ۲۶ تولیدی در کارخانه صنایع مفتولی تاجیک : ضخامت آن حدود۰/۴۸ میلیمتر است.


1. انواع سیم مفتول گالوانیزه موجود در بازار ایران کدام است ؟
2. سیم مفتول گالوانیزه ایرانی بهتر است یا سیم مفتول گالوانیزه چینی ؟
3. از کجا سیم مفتول گالوانیزه گرم بخریم ؟
4. مرکز فروش سیم مفتول گالوانیزه در تهران در کجا قرار دارد ؟
5. در تهران در چهار راه سیروس و 15 خرداد و بازار آهن مکان و بازار آهن شادآباد و بزرگراه آزادگان و ... مراکز اصلی و عمده خرید و فروش سیم مفتول گالوانیزه به حساب می آیند.
6. سیم مفتول گالوانیزه سرد چه تفاوت هایی با سیم مفتول گالوانیزه گرم دارد ؟
7. سیم مفتول گالوانیزه گرم بهتر است یا سرد ؟
8. سیم_مفتول_گالوانیزه_گرم یا سیم_مفتول_گالوانیزه_سرد ؟
9. COLD GALVANIZED WIRE VS. HOT DIPPED GALVANIZED WIRE ?
10. کارخانه تولید سیم مفتول گالوانیزه سرد در تهران + کارخانه تولید سیم مفتول گالوانیزه سرد در اصفهان + کارخانه تولید سیم مفتول گالوانیزه سرد در زنجان و مشهد و تبریز و بوشهر و اهواز و کرمان و سنندج و آذزبایجان و ایلام و مهران و کرمانشاه و شیراز و بندرعباس و قشم و کردستان و یاسوج و سنندج و دهلران و ورامین و کرج و اسلامشهر و پاکدشت و قزوین و ....
11. قیمت سیم مفتول گالوانیزه گرم در تهران و اصفهان چند است ؟
12. قیمت خرید و فروش سیم مفتول گالوانیزه گرم به همراه آنالیز و لیست قیمت روزانه ؟
13. کارخانه صادر کننده سیم مفتول گالوانیزه به عراق و روسیه و آذربایجان و ترکمنستان و ارمنستان و افغانستان و ... ؟
14. تفاوت سیم سیاه فابریک با سیم سیاه از کنار ورق ضایعات در چیست ؟
15. از کجا سیم مفتول گالوانیزه گرم را از سیم مفتول گالوانیزه سرد تشخیص بدهیم ؟
16. آنالیز محصولات صنایع مفتولی تاجیک را از کدام بخش دانلود بکنیم ؟
17. آنالیز محصولات تا چند روز اعتبار دارد ؟
18. سیم مفتول گالوانیزه ارزان بهتر است یا سیم مفتول گالوانیزه سرد ؟
19. قیمت خرید و فروش سیم مفتول گالوانیزه از درب کارخانه ؟
20. فروش ماشین آلات خطوط تولید سیم مفتول گالوانیزه کارخانه صنایع مفتولی تاجیک ؟


 مفتول گالوانیزه ایرانی مفتول گالوانیزه ایرانی دوام بیشتری در برابر رطوبت و اکسیده شدن دارا می باشد و هر چه کیفیت تولید نوع مفتول بالاتر باشد استقامت آن در برابر رطوبت و زنگ زدگی بیشتر می شود. از طرفی نوع ایرانی ایرادی که دارد وزن کلاف های آن با همدیگر کمی فرق دارد و همچنین در قطر سیم تلرانس یا تغیر قطر دیده می شود. مفتول گالوانیزه چینی مفتول گالوانیزه چینی به نسبت نوع ایرانی آن در برابر زنگ زدگی و رطوبت استقامت کمتری دارد و زود تر دچار اکسیده شدن می شود. از طرفی برتری هایی نسبت به نوع ایرانی دارد؛ از جمله نداشتن تلرانس و تغیر قطر در نقاط مختلف کلاف مفتول می باشد که در بعضی مصارف این مسئله مهم می باشد.مزیت بعدی که می توان به آن اشاره کرد انعطاف پذیری می باشد که نوع ایرانی آن دارای انعطاف پذیری کمتری می باشد. اخربن برتری ابن نوع مفتول ها، هم وزن بودن کلاف ها می باشد. مزیت نوع چینی یکنواختی ضخامت و نرمی مفتول و وزن یکسان کلاف ها می باشد. مزیت نوع ایرانی میزان مقاومت در مقابل زنگ زدگی است؛ بویژه اگر توسط کارخانه های شناخته شده تولید شده باشد، به مراتب بهتر از نوع گرم چینی است. گرم بودن در مفتول های ضخیم مهم تر از مفتول های نازک است.