تحلیل نوسانات بازار فولاد | قیمت سیم گالوانیزه در هفته 40 سال 99

تعداد بازدید : 404
زمان ارسال خبر : 1399/11/01 (11:02)

به نام خدا
در دو ماهه اخیر شاهد رشد صعودی قیمت محصولات فولادی مانند میلگرد کلاف که ماده اولیه صنایع مفتولی در کشور می باشد بودیم ... این در حالی است که قیمت دلار در 2 ماه گذشته با ثبات در محدوده 25 تا 24 هزار تومان و در انتهای دی ماه با ورود به کانال 21 هزار تومان با کاهش قیمت رو به رو بود این در حالی است که قیمت میلگرد کلاف ساده با آنالیز RST34 & RST37 با افزایش قیمت تا 16 هزار تومان نیز معامله شد.

اما دلیل این نوسانات میلگرد کلاف (وایرود) که باعث افزایش قیمت سیم گالوانیزه تا 22 هزار تومان نیز شد چه بود ؟

در مرحله اول
با ورود فولادی ها به بورس کالا که شامل تمام محصولات بالا دستی کارخانه های فولاد میشد و عرضه تنها از مجرای بورس کالا در بازار با قیمتی شناور که متناسب با سطح عرضه و تقاضا می بود .

در مرحله دوم
مواد مورد نیاز کارخانه های فولاد نیز که شامل سنگ آهن و در مرحله بعد کنستانتره و گندله و آهن اسفنجی می بود نیز قرار شد محصولات خود را تنها از طریق کانال بورس کالا به کارخانه های فولادی عرضه کنند که این مسئله به نفع صاحبان معادن در بخش خصوصی و قدرت رقابت آن ها با معادن دولتی میشد.

در مرحله سوم
مصرف کنندگان محصولات فولادی موظفند محصولات مورد نیاز زنجیره مواد اولیه صنایع مفتولی خود را از بورس کالا تامین کرده و اطلاعات تولید، توزیع، صادرات، انتقال مالکیت، موجودی انبار خود و قیمت را در سامانه جامع تجارت داخلی، انبارها و بهین‌یاب طبق رویه‌های ابلاغی وزارت صمت ثبت کنند. چنانچه این واحدها نسبت به ثبت اطلاعات اقدام نکرده و یا اطلاعاتی درست درج نکنند، به تشخیص وزارت صمت، سهمیه مواد اولیه آنها با اعلام قبلی در عرضه یا عرضه‌های بعدی تعلیق و به‌عنوان توزیع و فروش خارج از شبکه به نهادهای نظارتی و قضایی معرفی می‌شوند».

در مرحله چهارم
در مراحل تهیه شیوه‌نامه، همه ذی‌نفعان زنجیره فولاد ازجمله انجمن سنگ آهن ایران، خانه معدن ایران، انجمن تولیدکنندگان فولاد، شرکت‌های بزرگ فولادی و کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران شامل معدنی‌ها، تولیدکنندگان کنستانتره، گندله و آهن اسفنجی و تولیدکنندگان شمش، اسلب، انواع ورق و مقاطع طویل (میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی) در تمامی جلسات حضور داشته‌اند.

جلساتی که در وزارت صمت و با حضور داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه و تیمش، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور و تیمش، علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد.

جم بندی نهایی
نکته آنکه همه حلقه‌های زنجیره فولاد بر سر تصویب شیوه‌نامه به توافق رسیده و هیچ یک از آنها چه در مراحل تهیه و تصویب و چه پس از ابلاغ آن، اشاره‌ای به وجود قیمتگذاری دستوری فولاد در این شیوه‌نامه نکرده‌اند اما اندکی پس از ابلاغ آن و اطمینان از اجرای صددرصدی‌اش، این خطر برای آنان پیش آمد که در صورت اجرای شیوه‌نامه و عادلانه شدن قیمت‌ها در طول زنجیره، دیگر خبری از آن سودهای هزار میلیارد تومانی نخواهد بود و فولادی‌ها ناچارند از این پس مواد اولیه خود را به قیمت واقعی‌تر بخرند و تولیدات خود را در اختیار همگان و براساس کشف قیمت انجام شده در بورس کالا بگذارند.

 این‌گونه بود که ساز مخالفت با اجرای آن از اردوی فولادی‌ها بلند شد و ایشان همچنان تلاش می‌کنند تا شیوه‌نامه را بی‌اثر کنند اما باید دید که عزم وزارت صنعت، معدن و تجارت تا چه اندازه است و می‌تواند به اجرای ابلاغیه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درباره بازار محصولات فولادی بپردازد؟

فرمول قیمت گذاری میلگرد کلاف  در بورس کالا:  80 درصد قیمت منطقه CIS با تسعیر نرخ نیما

تحولات صورت گرفته و افزایش قیمت مواد اولیه مانند وایرود برای تولید کنندگان صنایع مفتولی باعث ایجاد یک رکود و به فروش نرفتن مصولات داخلی و صادراتی آن ها شده است که این امر آسیب خود را به تولید کنندگان پایین دست مانند تولید کنندگان سیم گالوانیزه و مفتول مسوار و سیم آرماتور بندی و سیم رابیتس بندی خواهد زد.
این درحالی است که فولادی ها با قرار داشتن در بالای هرم نه تنها ضرر نمیبینند بلکه با راه اندازی بورس کالا تنها بخشی از سود آن ها حذف میشود که این امر و ثبات آن در دراز مدت باعث ثبات و عادلانه تر شدن قیمت ها برای تولید کنندگان صنایع مفتولی و مصرف کننده نهایی میشود.